Amazon'un ücretsiz e-kitapları tartışma yarattı

Internet alışveriş sitesi Amazon'un Prime üyelerine ücretisz olarak sunduğu e-kitaplar tartışma yarattı.

Amazon alışveriş sitesi, yıllık 79 USD ödeyen ve sitenin kendi ürünü olan Kindle sahibi müşterilerine 5000 kitaptan oluşan bir kütüphaneden istedikleri kitapları ücretsiz indirebilme hakkı tanıyan bir programı Kasım ayı başında devreye soktu. "Ödünç verme" adı verilen bu program ile kitapların ücretsiz bir şekilde okuyuculara sunulmasına Amerikalı yazarların meslek örgütü Author's Guild'den itiraz geldi. Amerika Birleşik Devletleri'nde yazarların telif hakları, sözleşmeler ve ifade özgürlüğü konularında haklarını savunan meslek örgütü Auhtor's Guild, Amazon'un yayıncılarla yaptığı standart sözleşmelerin kitapların satışına ilişkin hükümler içerdiğini iddi ediyor. Author's Guild'e göre yayıncılarla yapılan sözleşmerde "ödünç verme" uygulaması tanımlanmıyor ve kitapla ilgili satış dışında herhangi bir tasarrufta bulunmak için yayınevinin rızasının alınması gerekiyor. 

14 Kasım'da Author's Guild tarafından yapılan açıklamada, konunun tamamen e-kitap okyucu cihazları pazarında yaşanmakta olan savaşla ilgili olduğu ve Amazon'un bu uygulamasının ekonomik gücün "yabani" bir şekilde kullanılması olduğu dile getiriliyor.

Author's Guild, Amazon'un "ödünç verme" ile ilgili az sayıda küçük ölçekli yayıneviyle anlaşma yaptığını, ancak bu anlaşmaların da yazarların rızası alınmadığı için geçersiz olduğunu savunuyor. 

Yayıncılığın, e-kitap kullanımının artmasıyla giderek önem kazanan yeni mecrası, içerik, hizmet ve teknoloji sağlayanlar arasında yeni ve önceden öngörülemez tartışmalar açacağa benziyor.